Dozowniki i rozdzielacze centralnego smarowania

TriboTec jest producentem rozdzielaczy oraz dozowników do systemów centralnego smarowania.

Dozowniki do systemów
jednoprzewodowych

Rozdzielacze do systemów
progresywnych

Dozowniki do systemów
dwuprzewodowych

Dozowniki do systemów
dławieniowych


Materiały dodatkowe

Jednym z podstawowych komponentów systemów centralnego smarowania są rozdzielacze i dozowniki środka smarnego.

Są to elementy wykonawcze, które odpowiadają za dawkowanie środka smarnego w systemie centralnego smarowania.

Rozdzielacze i dozowniki do progresywnych systemów centralnego smarowania, jednoprzewodowych systemów centralnego smarowania oraz dwuprzewodowych systemów centralnego smarowania działają na zasadzie samoczynnego przemieszczania się tłoczków roboczych pod wpływem ciśnienia środka smarnego podawanego z pompy centralnego smarowania.

Dozowniki do dławieniowych systemów centralnego smarowania działają na zasadzie dławienia ciśnienia i przepływu oleju podawanego przez pompę smarowniczą.

Zależnie od typu układu centralnego smarowania poszczególne rozdzielacze i dozowniki różnią się zasadą działania.

W progresywnych systemach centralnego smarowania stosowane są rozdzielacze progresywne. Działają one na zasadzie postępowego przemieszczania się tłoczków umieszczonych w poszczególnych sekcjach rozdzielacza. Tłoczki przesuwając się wytłaczają środek smarny na wyloty rozdzielacza. Dopiero pełne przemieszczenie się tłoczka w jednej sekcji rozdzielacza (do skrajnej pozycji) otwiera wewnętrzny kanał łączący sekcje i pozwala na zasilenie środkiem smarnych tłoczka w kolejnej sekcji. Tłoczek w ostatniej sekcji po przemieszczeniu się do skrajnej pozycji otwiera kanał do sekcji pierwszej i praca rozdzielacza progresywnego jest kontynuowana.

W jednoprzewodowych dozownikach centralnego smarowania tłoczek roboczy przesuwa się pod wpływem ciśnienia z pompy centralnego smarowania. Tłoczek ten podczas przemieszczania się wyciska odmierzoną porcję środka smarnego aż do osiągnięcia skrajnej pozycji. Wtedy działanie ciśnienia nie powoduje już dalszego wytłaczania oleju – dozownik jest hydraulicznie zamknięty.
Do wykonania kolejnego cyklu konieczne jest odprężenie układu (spadek ciśnienia). Na skutek działania sprężyny w dozowniku, tłoczek powraca do pozycji wyjściowej i jest gotowy na kolejny cykl smarowania.

Również w dwuprzewodowych systemach centralnego smarowania tłoczki dozowników dwuprzewodowych przemieszczają się pod wpływem ciśnienia z dwuprzewodowej pompy centralnego smarowania.
Jednak każdy dozownik podłączony jest do dwóch równoległych linii (magistral). Jedna z nich jest ciśnieniowa (zasilana z pompy), druga odprężeniowa (połączona ze zbiornikiem pompy). O kierunku ruchu tłoczka w tym systemie decyduje ustawienie rozdzielacza głównego (zaworu rozdzielającego lub przełączającego). Zależnie od położenia łączy on naprzemiennie wylot z pompy do jednego z dwóch przewodów magistrali, pozostawiając drugi połączony ze zbiornikiem. Po przełączeniu (samoczynnym lub wymuszonym), przewód magistrali, który był przewodem ciśnieniowym staje się przewodem odprężającym, a przewód odprężający – przewodem ciśnieniowym. Tłoczki dozowników będą przesuwały się z powrotem do położenia wyjściowego.