Pompy smarownicze do systemów progresywnych

Źródłem ciśnienia w progresywnych systemach centralnego smarowania mogą być różnego rodzaju pompy smarownicze.

Pompy te przeznaczone są do podawania olejów, smarów półpłynnych oraz smarów plastycznych.

Pompy do progresywnych systemów centralnego smarowania można podzielić na dwie podstawowe grupy różniące się zasadą działania: pompy tłoczkowe oraz pompy zębate.

W systemach tych zazwyczaj stosowane są pompy tłoczkowe z napędem elektrycznym. Ich sekcja robocza (jednostka pompująca) wyciska niewielkie porcje środka smarnego przy każdym suwie tłoczka w cylindrze, tak więc smar podawany jest impulsowo. Dzięki ścisłemu pasowaniu tłoczka w cylindrze sekcji, pompy te mogą osiągać ciśnienie do 400 lub nawet więcej barów.

Pompy elektryczne mogą mieć własne zbiorniki choć bardzo ciekawa jest elektryczna pompa beczkowa beczkowa umożliwiająca pobieranie smaru ze standardowej beczki 200 kg.

TriboTec oferuje także pompy do systemów progresywnych z napędem pneumatycznym. Mogą to być pompy pneumatyczne z własnym, niewielkim zbiornikiem lub pompy pneumatyczne do opakowań fabrycznych (beczki, hoboki, wiaderka)

Sporadycznie do systemów progresywnych stosuje się pompy zębate, w których z kolei środek smarny podawany jest niemal ciągle z jednakową wydajnością. Zapewniają one wysoką wydajność ale nie pozwalają na osiąganie tak wysokich ciśnień jak w przypadku pomp tłoczkowych. Są one stosowanej jedynie do olejów lub co najwyżej do smarów półpłynnych.

Do niewielkich systemów można stosować także pompy z ręcznym napędem dźwigniowym.

Niektóre pompy do systemów progresywnych mogą być wyposażone we wbudowany sterownik pracy. Umożliwia on sterowanie pracą pompy oraz kontrolę nad stanem pompy oraz nad cyklem smarowania.

Pompy mogą być wyposażone w czujnik niskiego poziomu środka smarnego w zbiorniku pompy.

ZCA

RĘCZNA
 

PMP

24V DC
115/230V AC

ANC

PNEUMATYCZNA
 

UCF

3~ 230/400V AC
3~ 500V AC

ACF

24V DC
 

VEG

3~ 230/400V AC
3~ 500V AC

MMP

24V DC
 

BEG-R

3~ 230/400V AC
3~ 500V AC

Z1

3~ 230/400V AC
3~ 500V AC

PEO  |   PEG

3~ 230/400V AC
 

BPO   |   BPG

PNEUMATYCZNA
 

SEO   |   SEG

3~ 230/400V AC