Pompy smarownicze do systemów progresywnych

Źródłem ciśnienia w progresywnych systemach centralnego smarowania mogą być różnego rodzaju pompy smarownicze.

ZCA

RĘCZNA
 

PMP

12 / 24 VDC
115 / 230 VAC

ANC

PNEUMATYCZNA
 

UCF

3~ 230/400 V
3~ 500 V

ACF

12 / 24 VDC
 

VEG

3~ 230/400 V
3~ 500 V

MMP

12 / 24 VDC
 

ECLP

12 / 24 VDC
KARTUSZOWA

BEG-R

3~ 230/400 V
3~ 500 V

BPO   |   BPG

PNEUMATYCZNA
BECZKOWA

PCP

PNEUMATYCZNA
KARTUSZOWA

SEO   |   SEG

3~ 230/400 V

Z1

3~ 230/400 V
3~ 500 V

PEO  |   PEG

3~ 230/400 V
 


Materiały dodatkowe

Pompy te przeznaczone są do podawania olejów, smarów półpłynnych oraz smarów plastycznych.

Pompy do progresywnych systemów centralnego smarowania można podzielić na dwie podstawowe grupy różniące się zasadą działania: pompy tłoczkowe oraz pompy zębate.

W systemach tych zazwyczaj stosowane są pompy tłoczkowe z napędem elektrycznym. Ich sekcja robocza (jednostka pompująca) wyciska niewielkie porcje środka smarnego przy każdym suwie tłoczka w cylindrze, tak więc smar podawany jest impulsowo. Dzięki ścisłemu pasowaniu tłoczka w cylindrze sekcji, pompy te mogą osiągać ciśnienie do 400 lub nawet więcej barów.

Pompy elektryczne mogą mieć własne zbiorniki choć bardzo ciekawa jest elektryczna pompa beczkowa beczkowa umożliwiająca pobieranie smaru ze standardowej beczki 200 kg.

TriboTec oferuje także pompy do systemów progresywnych z napędem pneumatycznym. Mogą to być pompy pneumatyczne z własnym, niewielkim zbiornikiem lub pompy pneumatyczne do opakowań fabrycznych (beczki, hoboki, wiaderka)

Sporadycznie do systemów progresywnych stosuje się pompy zębate, w których z kolei środek smarny podawany jest niemal ciągle z jednakową wydajnością. Zapewniają one wysoką wydajność ale nie pozwalają na osiąganie tak wysokich ciśnień jak w przypadku pomp tłoczkowych. Są one stosowanej jedynie do olejów lub co najwyżej do smarów półpłynnych.

Do niewielkich systemów można stosować także pompy z ręcznym napędem dźwigniowym.

Niektóre pompy do systemów progresywnych mogą być wyposażone we wbudowany sterownik pracy. Umożliwia on sterowanie pracą pompy oraz kontrolę nad stanem pompy oraz nad cyklem smarowania.

Pompy mogą być wyposażone w czujnik niskiego poziomu środka smarnego w zbiorniku pompy.